زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مخزن اسید سولفوریک یک مخزن پرکاربرد در صنایع شیمیایی و سایر صنایع می باشد . مخازن ذخیره سازی اسید سولفوریک خانگی یا کارخانه های ذخیره سازی اسید سولفوریک به طور کامل از FRR ساخته شده اند . اسید سولفوریک غلیظ دارای خواص اکسید کننده قوی است و با فلزاتی مانند آلومینیوم غیرفعال می شود تا یک فیلم غیرفعال غلیظ که نقش راکتورهای عایق را ایفا می کند تشکیل شود و محیط موجود در فیلم محافظ دیگر واکنش شیمیایی با مخازن نخواهد داشت .

مخزن اسید سولفوریک

همانطور که می دانید برای ذخیره سولفوریک اسید نمی توان از هر نوع مخزن اسید استفاده کرد زیرا خصوصیات شیمیایی هر کدام تفاوت های زیادی دارد . در سال های اخیر با توجه به افزایش فوق العاده قیمت مخازن فولادی ، تمامی صنایع برای ذخیره اسید به مخزن ضد اسید پلی اتیلن روی آورده اند ، اما هر نوع مخزن اسیدی قابلیت ذخیره اسید را ندارد. سهل انگاری برخی از فروشندگان و سازندگان خطرات احتمالی زیادی مانند سوختگی پرسنل را به همراه خواهد داشت. مخزن اسید سولفوریک به طور گسترده در صنعت فولاد، صنایع شیمیایی، صنایع دارویی، تصفیه فاضلاب، تصفیه سطح، تولید لوازم آرایشی، محصولات کشاورزی و صنایع غیر غذایی، صنعت خودرو، صنعت عکاسی و غیره استفاده می شود. تمامی مخزن اسید سولفوریک اسید گروه صنعتی سازه مخزن از مواد درجه یک HDPE با گرید PE100 طراحی، تولید و مونتاژ می شوند تا بتوانند حجم زیادی از اسید سولفوریک را با دما و چگالی مشخص و کف مخازن عمودی می توانند فشار را تحمل کنند ناشی از مایع با چگالی بالا در داخل آن است. ارتفاع پروفیل ، نوع قالب، عرض و ضخامت پروفیل مخصوص مخزن ضد اسید طراحی شده است و جوش های داخل پروفیل کاملاً یکپارچه و به هم چسبیده اند. اسید سولفوریک یک اسید معدنی با فرمول ناخالص H2SO4 است. اسیدی است که به خوبی با آب مخلوط می شود. اسید سولفوریک بی رنگ و بی بو است. یکی از مهمترین مواد اولیه در صنایع شیمیایی است یکی از خورنده ترین اسیدها محسوب می شود که خاصیت خورندگی نسبت به فلزات ، سنگ ها و بافت های زنده را دارد و به راحتی با بدن حیوانات واکنش نشان می دهد از مصارف اسید سولفوریک می توان به تصفیه فاضلاب، تولید آهن و فولاد، اسیدشویی، شوینده صنعتی، اسید باتری و ده ها مورد دیگر اشاره کرد.

 مخزن ضد اسید پلی اتیلن

مخزن ضد اسید پلی اتیلن : یکی از خدمات مهم سازه مخزن طراحی و تولید مخزن اسید و مخزن ذخیره و نگهداری اسید است که در هر اندازه و ضخامت و مدلی که مد نظر و…

مخزن اسید چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟

مخزن سولفوریک به دلیل دارا بودن ویژگی هایی در نقطه فروش اصلی سطح بالایی از امنیت دارد و در اختلاط شیمیایی مایعات کاربرد دارداین مخازن بادوام و عمر طولانی تری دارند . برای ذخیره و نگهداری اسید سولفوریک در هر حجمی باید از مخازنی استفاده کرد که هیچ گونه خوردگی و واکنشی در برابر این اسید نداشته باشند و در برابر خاصیت خشک شدن اسید عمر طولانی داشته باشند. لازم به ذکر است که مخزن ضد اسید برای استفاده باید دارای یک سری حداقل امکانات باشد. تمامی مخازن پلی اتیلن ضد اسید که قابلیت رقابت با مخازن پلی پروپیلن و مخازن ضد اسید فولادی را دارند توسط شرکت های معتبر خریداری شده اند که نیاز به مخازن فولادی ضد اسید که با هزینه های گزاف ساخته می شوند را کاملا بی نیاز کرده اند. در صورت استفاده از مخازن نامناسب، کل سیستم آسیب می بیند و مخازن نشت، شکننده، تغییر شکل و تغییر شکل می دهند. دمای محیط کار یکی از مهمترین موارد در انتخاب مخزن نگهداری اسید است. مخازن ضد سولفوریک اسید در این مجموعه با نازل هایی که با هر اسیدی سازگاری کامل دارد نصب و تولید می شود تا پس از گذشت زمان و به دلیل استفاده مکرر از این یراق آلات دچار شکستگی و نشتی نشوند. این محصولات ضد اسید با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش بسیار قوی به بازار عرضه می شوند. یکی از مسائل اساسی در خرید مخزن اسید سولفوریک رعایت استانداردهای تولید و جوش مخازن می باشد که تمامی سازندگان و فروشندگان معتبر این محصولات باید از این استاندارد پیروی کنند بنابراین در صورت نیاز به خرید مخزن ضد اسید سولفوریک این موارد را باید در نظر گرفت

روش نگهداری مخزن اسید

این اسید یکی از اسیدهای معدنی است که خاصیت سوز آور بالایی دارد و شبیه مایعی بی رنگ، رقیق و محلول در آب است. هنگام خرید مخازن اسید باید بسیار حساس باشید و مخزن مورد نظر باید مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی داشته باشد تا از بروز حوادث جلوگیری شود. همانطور که می دانید اسید سولفوریک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. هر مخزن نسبت به کارایی خودش شرایط نگهداری منحصربه فردی دارد این مخازن به دلیل طول عمر بیشتر و دوام فراوان به دلیل مقاوم در برابر مواد اسیدی خورند از اهمیت بیشتری نسبت به سایر مخازن دارد . به همین دلیل موقع انتخاب و خرید مخزن اسید سولفوریک مهم است که از شرایط نگهداری آن هم آگاه باشید و اطالاعتی درمورد نگهداری مخزن اسید کسب کنید در ادامه مطلب چند مورد از شرایط نگهداری مخزن را بیان می کنیم :

  • مخزن سولفوریک با توجه به قطر و ارتفاع به صورت دو کفی و با بافل و تیغه های میانی تولید و مونتاژ می شوند.
  • در صورت افقی بودن مخزن مورد نیاز برای جلوگیری از تغییر شکل مخزن و تغییر شکل آن از زین پلی اتیلن استفاده می شود که عمر و دوام مخزن سولفوریک را چند برابر می کند.
  • اگر مخزن به صورت عمودی نصب می شود، بهتر است از فونداسیون بتنی که بزرگتر از قطر مخزن زیر مخزن باشد استفاده شود.
  • به دلیل حفاظت از پرسنل مربوطه، تا حد امکان نردبان و نردبان برای این مخازن در نظر گرفته نشود.
  • جنس رینگ و فلنج ها و تمامی اتصالات مخزن اسید باید با اسید سازگار باشد.
  • در صورت نصب نشانگر حجم سیال (آب نما) باید از لوله های Sight Glass مرغوب استفاده شود و به سازنده اطلاع داده شود تا سازنده بتواند آن را نصب کند.