زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین انواع مخزن فلزی ، مخزن گالوانیزه است که در ساخت آن ورق گالوانیزه استفاده می شود گالوانیزه کردن فلزات به چند روش انجام می شود که نوع مخزن الکترولیت با استفاده از روش الکترولیتی ساخته می شود ساختار مخزن الکترولیت ساده و معقول است این مخزن به دلیل مقاومت و استحکام بالا در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد .

مخزن الکترولیت

مخزن آب گالوانیزه به دلیل دارا بودن مزایا از جمله دوام و مقاومت آن در برابر مواد خورنده در ایران بسیار پرکاربرد است از این مخزن برای ذخیره سازی سیالات در محیط های مسکونی، کشاورزی، صنعتی و تجاری استفاده می شوند . در ساخت این مخزن از ورق های فلزی و پوشش هایی استفاده می کنند که سبب مقاومت این مخزن در برابر مواد خورنده و مواد شیمیایی می شود گالوانیزه کردن ورق های فلزی به چند روش از جمله گالوانیزه کردن به روش حرارتی و به روش الکتروگالوانیزه به عمل می آید بنابراین این روش نوعی انجام فرایند شیمیایی یا الکتریکی است . که فلز آهن یا فولاد با سطحی با ضخامت مشخص از طریق غوطه ور شدن در فلز روی ، انجام می شود . از ورق هایی که به روش الکتروگالوانیزه ، گالوانیزه می شود در ساخت مخزن الکترولیت از آن استفاده می کنند مراحل ساخت مخزن الکترولیت با استفاده از ورق به روش الکتروگالوانیزه در واقع شامل فرو بردن فلز خام در یک محلول الکترولیت است که آند از روی تشکیل شده است.

مخزن الکترولیت

نگهداری مخزن گالوانیزه : مخزن آب گالوانیزه یک مخزن ذخیره مقاوم است که از ورقگالوانیزه یا فولاد ساخته می شود و با یک لایه محافظ روی پوشانده شده است …

گالوانیزه کردن به روش الکتروگالوانیزه

ذخیره سیالات در مخزن گالوانیزه از ایمن ترین تانکر های ذخیره سازی محسوب می شود این مخزن با توجه به طول عمر طولانی و دوام بیشتر نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد بنابراین نگهداری این مخزن به توجه ویژه ای نیاز دارد و برای جلوگیری از آلودگی سایال ذخیره شده در آن و همچنین جلوگیری از آسیب دیدن مخزن تمیز نگه داشته شود . گالواینزه کردن به روش الکتروگالوانیزه یک روش ساده و معقولی می باشد که در این مرحله، جریان الکتریکی از آند ( روی ) به فلز ( کاتد ) وارد می شود و ذرات روی بر سطح فلز رسوب می کنند . این نوع پوشش بسیار نازک و ناهموار اما دارای ظاهری جذاب و براق است . همچنین ، این روش نیازی به تمیز کاری قبل از عملیات ندارد که باعث می شود ناخالصی ها روی سطح فلز باقی بمانند . به این روش به عنوان گالوانیزه سرد یا آبکاری نیز می‌گویند . الکتروگالوانیزه یک روشی است که در آن یک لایه پوشش بر روی سطح فولاد اعمال می شود تا مخزن الکترولیت در برابر خوردگی و زنگ زدگی حفظ شود .

نوع ساخت و کاربرد مخازن الکترولیت

مخازن الکترولیت با توجه به کاربرد آن و محدودیت مکانی استفاده از مخزن یا برحسب فشار بخار ماده در سایز ها و و شکل های هندسی متفاوتی ساخته می شود با توجه به صنایع که مخزن الکترولیت در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد می توان سیالات آتشگیر ، مواد شیمیایی ، اسید ها و سیالاتی دارای گاز های سمی که حتما باید در بسته باشند ذخیره می شوند . از کاربرد های مخازن الکترولیت می توان چند مورد اشاره کرد : برای ذخیره مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفته می شود برای نگهداری مواد برای بارگیری و پخش محصول استفاده می شود . مخزن گالوانیزه که گالوانیزه شدن ورق ها به روش الکتروگالوانیزه انجام می شود بنابه دلایلی استحکام مکانیکی و فیزیکی ، سختی و مقاومت بالا و دوام بیشتر آن حائز اهمیت است . گالوانیزه کردن فلزات برای ساخت مخزن یکی از گسترده ترین روش هایی می باشد که برای حفظ مخزن در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از روش و پوشش مناسب برای آهن می تواند خرابی و تعمیر را تا حد ممکن کاهش دهد .