زمان مطالعه: ۶ دقیقه

میکسر استیل یا مخزن استیل میکسردار (steel mixer tank) نوعی از مخازن هستند که جهت اختلاط یا شکست مواد استفاده می شوند. مخزن استیل در نوع ساده برای ذخیره سازی مواد استفاده می شوند. میکسر استیل از یک مخزن تک جداره ، دو جداره یا سه جداره به همراه یک شافت استیل و پروانه تشکیل شده است. جداره دوم یا سوم برای سرد کردن یا گرم کردن مواد داخل مخزن مورد استفاده قرار می گیرند. میکسرهای استیل دارای تنوع زیادی هستند که هر کدام برای کارایی خاصی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله موارد استفاده میکسر استیل صنعتی می توان به ساخت مواد شوینده و بهداشتی، مواد دارویی، شیمیایی و صنایع غذایی نام برد.

گروه صنعتی سازه مخزن مفتخر است که با تکیه بر توانمندی مهندسین خود و تجربه تکنسین های سخت کوش مجموعه یکی از تولیدکنندگان اصلی در زمینه تولید انواع میکسر استیل در کشور ایران باشد. میکسر استیل نیز مانند سایر مخزن های استیل دارای گرید های مختلفی می باشد. بسته به نوع موادی که در داخل مخزن استیل میکسردار ترکیب می شوند آلیاژ مخزن، شافت و پروانه تغییر خواهد کرد. مثلا برای تولید مواد شوینده و آرایشی بهداشتی مخزن، شافت و پروانه باید از جنس استیل ۳۱۶ باشند و برای تولید مواد غذایی معمولا از مخزن استیل میکسردار ۳۰۴ استفاده می شود. موارد خاصی از میکسرها وجود دارد که به دلیل دمای بالا از استیل نسوز در تولیدشان استفاده می شود. استیل نسوز که گرید مقاوم استنلس استیل در برابر دما می باشد با نام گرید ۳۰۹ شناخته می شود.

عملکرد میکسر استیل

همانطور که از نام آن پیداست میکسر استیل (مخزن استیل همزن دار) یک نوع مخزن است که در آن همزنی جهت اختلاط مواد وجود دارد. این همزن بنا به درخواست خریدار و یا نقشه ارائه شده توسط کارفرما در سایز ها و دور های مختلف بر روی مخزن نصب می شود. مواد پس از ریخته شدن در داخل مخزن توسط میکسر مخلوط می شوند. در صورت نیازمندی فرآیند به گرمایش یا سرمایش این موضوع توسط جداره دوم مخزن با آب سرد یا آب داغ و بخار تامین می شود. در بسیاری از مخازن یک لایه عایق نیز وجود دارد که از اتلاف انرژی در سیستم جلوگیری شود. معمولا دور همزن توسط الکترو گیربکس کاهش یافته و در رنج ۳۰ الی ۱۲۰ دور قرار می گیرد. در مواردی که دور همزن در یک مخزن باید به صورت متناوب تغییر کند از اینورتر نیز استفاده می شود.

میکسر های استیل

مشخصات فنی میکسر استیل

جنس بدنه مخزن : از متریال استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶
ضخامت بدنه: بین ۳ تا ۸ میلیمتر وابسته به سایز بدنه و چگالی سیال داخل میکسر
عدسی های مخزن : از متریال استیل ۳۰۴ یا۳۱۶
نوع عدسی ها : تروسفریکال / الیپتیکال
ضخامت عدسی ها : بین ۳ تا ۱۰ میلیمتر وابسته به سایز مخزن و چگالی سیال
جنس شافت : استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ از نوع میلگرد صاف تو پر یا لوله رده ۸۰ و ۱۲۰
جنس پروانه : استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ با ضخامت بین ۴ تا ۶ میلیمتر
نوع پروانه : سه پره / لنگری / توربینی
اتصال شافت به موتور : بوش استیل با رزوه زنی
الکتروموتور : الکتروموتور سه فاز با توان ۲ تا ۷.۵ اسب با کلاس حفاظتی IP54
برند الکتروموتور: موتوژن / الکتروژن / زیمنس (به درخواست خریدار)
نوع گیر بکس : از نوع حلزونی
دور گیربکس : بین ۳۰ تا ۱۲۰ دور
پایه : از جنس لوله یا ورق استیل ۳۰۴ دارای پیچ تنظیم ارتفاع
دریچه : از نوع هوابند زودپزی سایز ۴۰ سانتی متراتصالات : دارای اتصالات آبنما، ورودی، خروجی، گیج فشار، ونت و درین از نوعی فلنجی طبق استاندارد ASME

انواع میکسر استیل

مخزن استیل میکسر دار یا همان میکسر استیل صنعتی از چند لحاظ قابل تقسیم بندی است که از جمله آن به موارد ذیل می توان اشاره نمود:

  • ظرفیت میکسر استیل
  • تعداد جداره مخزن میکسر دار
  • جنس میکسر
  • نوع پروانه میکسر
    مخزن استیل همزن دار

ظرفیت میکسر استیل

وقتی درباره ظرفیت میکسر استیل (مخزن استیل همزن دار) صحبت می کنیم در واقع منظور حجم مخزنی است که میکسر در داخل آن قرار دارد. وابسته به موادی که قرار است ساخته شود، نوع کاربری و غلظت مواد ظرفیت مخزن میکسر انتخاب می شود. مثلا وقتی در فاز آزمایشگاهی محصولی قرار است تولید شود از میکسر استیل ۵۰ تا ۱۰۰ لیتری استفاده می شود. وقتی برای ساخت کرم و مواد آرایشی بهداشتی که قیمت بالایی دارند و پارامتر های زیادی مانند دما، میزان اختلاط و همچنین غلظت بالا در تولیدشان دخیل است از میکسر استیل ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لیتری استقاده می شود. ولی در بعضی موارد مانند مخزن نگهداری شیر، یا سایر مواد لبنی جهت جلوگیری از ته نشین شدن محلول سوسپانسیون از میکسر استیل استفاده می شود. در این مواقع از میکسر های ۱۰۰۰۰ لیتری ، ۱۵۰۰۰ لیتری یا بالاتر استفاده می شود. گروه صنعتی سازه مخزن آماده ارائه خدمات طراحی و تولید به خریداران میکسر استیل در سایز آزمایشگاهی تا صنعتی می باشد. این مجموعه با دارا بودن تجهیزات دقیق برشکاری مانند سی ان سی پلاسما، لیزر فایبر و جوش اتوماتیک امکان تولید انواع میکسر آزمایشگاهی و تحقیقاتی را با دقت بالا دارد.

تعداد جداره میکسر استیل

میکسر استیل در واقع یک ماشین ساخت می باشد. وقتی یک مجموعه یا شخص به خرید میکسر استیل می اندیشد که نیاز به ساخت یک محصول یا نگهداری یک ماده در شرایط خاص دارد. مثلا در یک کارخانه تولید مواد آرایشی و بهداشتی  از میکسر استیل ۳۱۶ سه جداره استفاده می شود. بدین صورت که مواد در جداره اصلی ریخته می شود و بوسیله میکسر با دور مشخصی مخلوط می شود. از طرف دیگر یک آب گرم یا بخار در بین دو جداره حرکت می کند که باعث عدم سفت شدن و ژله ای شدن مواد داخل مخزن می شود. جداره سوم نیز عایق می باشد که از عایق هایی مانند پشم سنگ، پتو سرامیکی، پشم شیشه و کافلکس در آن استفاده می شود. به طور کلی تعداد جداره میکسر استیل (مخزن استیل همزن دار) به شرایط تولید، درخواست سازنده، هزینه اختصاص داده شده برای خرید و حساسیت ماده ای که قرار است تولید یا میکس شود بستگی دارد.

مخزن های استیل همزن دار

جنس میکسر

همانطور که گفتیم انتخاب جنس میـکسر به خواص شیمیایی و فیزیکی موادی که در داخل مخزن میکس می شوند بستگی دارد. مثلا وقتی قرار است مخزن مواد اسیدی را در داخل خود مخلوط نماید حتما باید از استیل ۳۱۶ که یک نوع استیل ضد زنگ و مقاوم به اسید است استفاده نمود. در این مواقع جنس پروانه، شافت، مخزن و حتی اتصالات باید از استیل ۳۱۶ باشد. در تولید مخزن استیل میکسردار برای کود شیمیایی، رنگ های صنعتی، محصولات آرایشی بهداشتی و داروسازی ها معمولا از استیل ۳۱۶ استفاده می شود. در موارد خاص ممکن است در مخزن به غیر از مایعات ذرات جامد نیز با هم ترکیب شوند و یا نیاز به شکسته شدن داشته باشند در این مواقع استیل ضد سایش که با نام استیل ۳۲۱ شناخته می شود مناسب ترین گزینه است.

نوع پروانه

ماهیت فیزیکی، چگالی و غلظت موادی که در داخل همزن مخلوط می شوند تاثیر مستقیم بر انتخاب نوع پروانه میکسر استیل دارد. وقتی بخواهیم مواد غلیظ مانند کرم یا ماست و خامه را با مخلوط کنیم باید از پروانه های پارویی یا لنگری با شافت مقاوم استفاده نماییم ولی در عوض در مواقعی که سیال داخل مخزن شیر یا مایع ظرفشویی باشد همزن های سه پره معمولی با شافت مناسب انتخاب مناسب تری است. ما در گروه صنعتی سازه مخزن تلاش نموده ایم با ساخت و نصب انواع پروانه های میکسر استیل تمامی نیاز های خریداران برای خطوط تولید بر پایه اختلاط مواد را پوشش دهیم.شما می توانید با برقراری تماس با کارشناسان مجموعه سازه مخزن مشاوره دقیق و مهندسی را بر پایه تجربه و علم در مورد انتخاب پروانه میکسر استیل دریافت نمایید.

مخزن استیل میکسردار

قیمت میکسر استیل

به دلیل تنوعی که در انواع میکسرهای استیل صنعتی وجود دارد نمی توان یک لیست قیمت قطعی برای مخزن میکسردار استیل ارائه نمود. میکسر استیل تک جداره، دوجداره، سه جداره گیبرکس هلیکال (Helical Gearbox)، گیربکس حلزونی و بسیاری مدل های دیگر موجب گردیده این محصول دارای تنوع زیادی باشد و محاسبه قیمت هر کدام از این دستگاه ها نیازمند دقت زیاد می باشد. ولی ما تلاش نموده ایم جهت ارائه خدمات کامل تر به خریداران میکسر استیل لیست قیمت های متنوعی برای میکسر های استیل ارائه نماییم. در جدول زیر تعدادی از انواع پر فروش مخزن استیل میکسردار به همراه قیمت میکسر استیل و مشخصات را مشاهده می نمایید. این مخازن همگی از ساده ترین نوع میکسرهای استیل بوده که در گروه صنعتی سازه مخزن تولید میگردند. لازم به ذکر است میکسر های ذیل از نوع دوجداره هستند و تنها جداره عایق دارند.

میکسر استیل ۳۰۴ دو جداره
ظرفیت

(لیتر)

قطر

(سانتی متر)

ارتفاع

(سانتی متر)

ضخامت

(میلیمتر)

موتور

(اسب)

دور

(دقیقه)

نوع عایققیمت

(تومان)

۵۰۰۶۵۱۵۰۲۱۹۰کافلکس۹۱.۰۰۰.۰۰۰
۱۰۰۰۹۲۱۵۰۳۲۹۰کافلکس۱۱۰.۰۰۰.۰۰۰
۲۰۰۰۱۳۰۱۵۰۳۳۹۰کافلکس۱۸۵.۰۰۰.۰۰۰
۳۰۰۰۱۴۰۲۰۰۵۳۹۰کافلکس۲۳۸.۰۰۰.۰۰۰
۵۰۰۰۱۴۵۳۰۰۵۵۶۰پشم سنگ۲۷۵.۰۰۰.۰۰۰
۷۰۰۰۱۸۰۳۰۰۶۵۶۰پشم سنگ۳۲۵.۰۰۰.۰۰۰
۱۰۰۰۰۱۸۰۴۰۰۶۷.۵۶۰پشم سنگ۳۸۰.۰۰۰.۰۰۰

در تمامی میکسر های استیل بالا کاور دارای ضخامت ۱.۵ میلیمتر از جنس استیل ۳۰۴ می باشد