زمان مطالعه: ۴ دقیقه

یک مخزن آب به عنوان یک مخزن برای سیالات تمیز و فیلتر شده تا زمانی که برای مصرف آماده شود عمل می کند . بسته به نیاز سازمان تانکر آب در سایز ها ، ظرفیت ها و شکل های هندسی متفاوتی قابل سفارش ، طراحی و تولید می باشد . مخازن آب در شرکت های شهری ، ساختمان های صنعتی در مقیاس بزرگ و تعدادی از صنایع دیگر کاربرد برجسته ای دارند .

تانکر آب

تانکر آب به مخازنی که از مواد فولادی ، استیل و یا گالوانیزه طراحی و تولید می شوند این تانکر های فلزی به دلیل دوام و ایمنی نسبت به واحدهای پلاستیکی بالقوه مضر محبوبیت زیادی دارند و پرکاربرد تر از مخازن دیگر هستند . این تانکر آب پیش ساخته در اندازه های مختلف موجود هستند که انعطاف پذیری را متناسب با نیاز ها و صنایع مختلف بدون محدیت مکانی فراهم می کنند . مخازن آب از جنس مخزن استیل ، به خصوص در اندازه های بزرگتر، با اجزای پیچ و مهره ای ساخته شده اند، به عنوان یک انتخاب مناسب برای ذخیره آب کارآمد . این مخازن به عنوان وسیله‌هایی که برای ذخیره کوتاه مدت یا طولانی مدت گرما یا سرما استفاده می شوند . برای اطمینان از خلوص و طول عمر آب، مخازن فولادی که برای ذخیره آب آشامیدنی طراحی شده اند دارای یک لایه محافظ هستند که از آلودگی و زنگ زدگی در آلیاژهای روی مخزن فلزی جلوگیری می کند . این آستر به عنوان یک مانع عمل می کند و تمیزی و تازگی آب ذخیره شده را حفظ می کند .

موارد استفاده از تانکر آب

نحوه دقیق عملکرد مخزن ذخیره آب به هدف استفاده از مخزن بستگی دارد . در بیشتر موارد از تانکر آب برای دسترسی فوری به آب استفاده می شود . به عنوان مثال، مخازن تحت فشار چاه فورا آب را برای کارهای سریع فراهم می‌کنند و از نیاز به صبر کردن تا زمانی که پمپ چاه وارد شده و آب را از چاه خارج کند، جلوگیری می‌کند . همین امر در مورد مخازن اسمز معکوس نیز صدق می کند: در مواقعی که به آب نیازی نباشد، مخزن با آب تصفیه شده پر می شود. این بدان معنی است که در صورت نیاز به آب، می توان فوراً از مخزن به آن دسترسی پیدا کرد. مخازن ذخیره آب کاربردهای مختلفی در کاربردهای تجاری، صنعتی و مسکونی دارند. در اکثر مواقع، در صورت نیاز به ذخیره آب، می توان از مخزن ذخیره آب استفاده کرد . از تانکر آب نیز در وسایل نقلیه بزرگ مجهز به فناوری برتر هستند استفاده می کنند که حمل و نقل ایمن آب را از یک مکان به مکان دیگر تضمین می کنند. مخزن گالوانیزه نیز نوعی تانکر آب محسوب می شود که در انواع مختلف متناسب با نیاز های کاربردی و موقعیت مکانی موجود است . اندازه، مواد و مشخصات مخزن با توجه به کاربرد مورد نظر و نیاز آب تنظیم می شود. به برخی از کاربردهای رایج مخازن ذخیره آب میتوان به صنایع کشاورزی ، تهیه غذا و نوشیدنی تجاری ، آبیاری ، ذخیره آب خانگی ، تولید صنعتی، اطفاء حریق و …. می توان اشاره کرد .

مخزن آب

مخازن آب برای ذخیره سازی آب طراحی و تولید می شود که این مخزن در شکل ها و اندازه های مختلف با توجه به استفاده از آن ساخته می شود .

مزیت استفاده از مخازن آب ضد زنگ

تانکر آب دارای مزایای بسیاری هستند که آنها را به انتخابی مناسب برای ذخیره آب و سیالات تبدیل می کند. این مزایا فراتر از ذخیره سازی است و از مزایای مخزن آب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • مناسب برای بسیاری از صنایع: مخازن ذخیره آب فولادی ما به یک بخش خاص محدود نمی شود . آنها تطبیق پذیری استثنایی را در صنایع مختلف ارائه می دهند و در اکثر صنایع کاربرد به خصوصی دارد که این ویژگی باعث محبوبیت این مخزن شده است . چه برای فرآیندهای صنعتی ، کشاورزی یا برداشت آب باران به ره حل های ذخیره سازی آب نیاز داشته باشید تانکر آب بهترین گزینه است .
  • سرمایه گذاری بلند مدت :در حالی که هزینه اولیه یک مخزن فولادی گالوانیزه ممکن است کمی بیشتر از برخی جایگزین ها باشد ، دوام، نگهداری کم و عمر طولانی آن را به یک انتخاب مقرون به صرفه در دراز مدت تبدیل می کند . سرمایه گذاری شما با دانستن اینکه راه حل ذخیره آب شما برای ماندگاری ساخته شده است ، آرامش خاطر را برای شما فراهم می کند .
  • مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی : تانکر آب فلزی مخصوصا از نوع گالوانیزه نسبت به سایر مخازن در برابر خوردگی مقاوم هستند . این فلز به دلیل تشکیل یک لایه نازک اکسید روی سطح آن در برابر خوردگی مقاوم است . همچنین به عنوان لایه غیرفعال شناخته می شود زیرا سطح فلز را در هر محیط خوردگی از نظر الکتروشیمیایی غیرفعال می کند و یکی از دلایلی انتخاب بیشتر افراد این تانکر است مقاومت بالای آن در برابر خوردگی است .

نکاتی برای انتخاب مخزن آب ضد زنگ مناسب

در بخش های ابلاتر در مورد مزایا و موارد استفاده از تانکر آب توضیح دادیم در ادامه این مطلب نکاتی را در مورد انتخاب تانکر آب بیان میکنیم از آنجایی که مخزن فولاد ضد زنگ غیر متخلخل است، منجر به مشکل نشتی نمی شود. بهداشت به خصوص برای آب آشامیدنی مهم است. به همین دلیل است که خرید مخزن آب از جنس استنلس استیل تصمیم خوبی است. فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر زنگ زدگی بهترین ماده برای تانکر آب است . به خاطر داشته باشید که گران تر از سایر مخازن است و نیاز به نگهداری بیشتری دارد . به طور کلی این مخازن ایمن تر از مخازن مبتنی بر سرب در نظر گرفته می شود . مخزن استیل از خوردگی جلوگیری کرده و ماندگاری بالایی دارند. آنها در برابر مواد شیمیایی مقاومت می کنند و خلوص آب ذخیره شده را تضمین می کنند. این مدت طولانی خواهد بود. با این حال، اگر کیفیت آب یعنی TDS و سختی آب بالاتر از دستورالعمل کیفیت آب آشامیدنی باشد، ممکن است زنگ زدگی ایجاد شود پس حتما به سختی آبی که قصد ذخیره سازی آن را دارید دقت کنید  باید بدانید که مخزن آب شما باید در برابر فشار مقاومت کند و در برابر خوردگی به خصوص کلر مقاوم باشد . بنیاد ملی بهداشت مخازن گالوانیزه یا آلومینیومی با آستر داخلی را توصیه می کند . از نور مستقیم خورشید و رطوبت در نزدیکی مخزن خودداری کنید، زیرا می توانند زنگ زدگی را تسریع کنند.